معرفی شرکت

معرفی

شركت مهندسان مشاور فرادريا عرشه (FDA)  در سال 1380 با هدف ارائه خدمات مشاوره در زمينه سازه‌های دريايی تاسيس شد. در ابتدا فعاليت‏ های شركت عمدتاً به طراحی سازه‏ های ساحلی اختصاص داشت، ولي در حال حاضر این شرکت علاوه بر پروژه های دریائی در زمینه های  سازه، راه، معماری و شهرسازی، فرودگاه و مدیریت طرح پروژه ‏ها فعال مي‏باشد. در حال حاضر اين شركت داراي رتبه یک بندرسازی و سازه های دريايي، رتبه سه راه سازی و رتبه سه  ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی و نظامی  از معاونت برنامه ریزی و نظارت راه بردی ریاست جمهور بوده و به زودی در سایر رشته ها نیز موفق به اخذ رتبه خواهد شد . اين شركت کاملا خصوصی (سهامی خاص) می باشد.

مهندسان مشاور فرادریا عرشه از یك سو با تكیه بر نیرو و پشتكار و همت جوانی و از طرف دیگر با اتكا و پشت گرمی به تجربه گران بهای پیشكسوتان مهندسی كشور، مفتخر است كه در طی سالیان فعالیت خود، منشاء خدمات مؤثر و مهمی در زمینه مهندسی بنادر و سواحل شده است. طراحی پایه، تفضیلی و مهندسی خرید و مشاوره عالی اولین حوض‏ خشك سنگین ایران واقع در جزیره صدرا از افتخارات بزرگ این مهندسان مشاور و تمامی پرسنل و مهندسان آن می‏باشد.

“فرادریا عرشه نامی است كه تعهد، پشتكار، تخصص و تجربه را در خاطره‏ ها زنده نگه خواهد داشت.”

 

قابلیت ها و خدمات

با توجه به رتبه‏ بندی متخذه از طرف سازمان مدیریت و برنامه ‏ریزی كشور، مهندسان مشاور فرادریا عرشه مجاز به فعالیت در زمینه طراحی بنادر، تأسیسات ساحلی، سازه و نظارت كارگاهی می‏باشد. از این رو در حیطه فعالیت های مجاز، این شركت قادر به خدمات‏ رسانی به دستگاه های دولتی و غیردولتی می‏باشد.

این شركت با در اختیار داشتن 72 پرسنل تمام وقت و حدود 15 پرسنل نیمه ‏وقت عمدتاً در زمینه ‏های زیر فعالیت نموده است و هم‏ اكنون قادر به ارائه خدمات مؤثر می‏باشد:

 

مهندسی سواحل و بنادر

مهندسی سواحل و بنادر بطوركلی مشتمل بر كلیه فعالیت های طراحی بندر و حفاظت سواحل می‏گردد. در این راستا مشاوران فرادریا عرشه خدمات ذیل را ارائه می‏نماید:

 

مهندسی بنادر

·     طراحی و جانمائی ترمینال های دریائی ، لنگرگاه ها و بنادر تفریحی

·     طراحی جانمائی لنگرگاه ها و کانال های کشتی رانی

·     طراحی جانمائی امکانات و تجهیزات بنادر جدید و توسعه و گسترش بنادر موجود

·     مطالعات عملیات بندری و مدیریت بنادر

·     طراحی جانمائی آبگیر های صنعتی

·     مطالعه و طراحی انواع موجشکن

·     طراحی انواع پهلوگیرها

·     طراحی و بهینه سازی لایروبی

·     طراحی سیستم پایش (مونیتورینگ) قبل از ساخت و پس ازاحداث به ویژه برای سازه های دریائی و بنادر

·     نظارت بر ساخت و مدیریت ساخت

·     تهیه طرح های جامع

·     طراحی سیستم های حمل و نقل

·     طراحی عملیات محدوده لنگرگاه

 

مهندسی سواحل

·       مطالعات تغییرات مورفولوژی سواحل و تعیین معیارهای طراحی

·       مطالعات هیدرودینامیک اختلاط آب برای آبگیرهای صنعتی

·       طراحی سیستم های حفاظت سواحل

·       طراحی مناطق تفریحی ساحلی

·       طراحی و مطالعات بازیافت زمین (استحصال زمین) از دریا

·       بررسی های اقتصادی پروژه های مناطق ساحلی

·       تهیه شرح خدمات اندازه‏ گیری دریایی و نظارت بر اندازه‏ گیری

·       مطالعات هیدرودینامیك و رسوب

 

مهندسی سازه

مهندسی سازه فعالیت‏های عمده فرادریا عرشه را دربر می‏گیرد، بیشترین حجم قراردادهای این شركت در طراحی سازه اسكله‏ ها، سازه‏ های زیربنایی كشتی‏ سازی و سكو سازی را شامل می‏شود. از دیگر فعالیتهای این بخش میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

·       طراحی سازه های دریائی مرتبط با حوضچه های آرامش آبگیر های صنعتی

·       برنامه ریزی ، طراحی و نظارت بر اجرای سازه های متنوع همچون مجتمع های مسکونی ، ساختمان ها ، انبارهای روباز و مسقف، راه ها ، پلها و محوطه ها، سازه ها ، ساختمان ها و مجتمع های صنعتی

 

مهندسی مكانیك و تأسیسات و ابزار دقیق

شركت فرادریا عرشه دارای بخش مكانیك و برق می‏باشد. به منظور طراحی خطوط لوله انتقال مواد و برق و همینطور طراحی سیستم كنترل و ابزار دقیق مهندسان مشاور فرادریا عرشه دارای گروه طراحی صنعتی می‏باشد. این گروه با بهره‏ گیری از تجربه طراحی تأسیسات و برق در كارخانجات كشتی‏ سازی، بنادر صادرات مواد كانی و نفتی تسلط كافی در طراحی این مقوله پیدا نموده ‏اند.

 

خدمات اندازه‌گیری‌های میدانی

شرکت فرادریا عرشه براساس نوع و ماهیت کاری که در آن خدمات مشاوره و طراحی را به درخواست کننده ارائه می‌دهد و با توجه به  اهمیتی که شناخت اقلیم در طراحی و مشاوره سازه‌های آبی دارد، مبادرت به تشکیل بخشی با عنوان بخش اندازه‌ گیری‌های میدانی نموده است. این بخش کلاٌ موظف به ارائه خدمات میدانی در ارتباط با بخش‌های دیگر بنا به درخواست مدیران بخش‌ها و یا بصورت مجزا و بر حسب توانمندی‌هایی موجود و به درخواست سایر کارفرما‌ها می‌باشد.

 

خدمات نظارت كارگاهی

در این بخش بنا به ضروریات پروژه خدمات نظارتی در حین ساخت ارائه می‏گردد.

 

دفتر فنی و شركت در مناقصات  طرح و اجرا

امروزه با رشد روزافزون اجرای پروژه ‏های دریایی به صورت طرح و اجرا، این گونه خدمات رو به گسترش نهاده است. اجرای پروژه‏ ها به این طریق، ضمن كاهش گردش كارهای اداری، كیفیت اجرایی را به طرز مناسبی افزایش داده است. در این راستا پیمانكارانی كه درگیر اینگونه پروژه‏ ها هستند، معمولاً برای شركت در مناقصات طرح و اجرا (EPC) نیاز به همكاری مهندسان مشاور دارند، لذا شركت فرادریا عرشه با توجه به این نیاز بخش مناقصات و دفترفنی كارگاهی را در سال 80 راه ‏اندازی نموده است.

 

خدمات مهندسی خرید

این خدمات عموماً در مورد پروژه‏ های سنگین صنعتی كاربرد دارد كه عملاً بخش های مختلف با همكاری مدیر پروژه آن را به انجام می‏رسانند.

 

پروژه ‏ها

عمده ‏ترین زمینه‏ های فعالیت شركت را در قالب فعالیت های زیر می‏توان خلاصه نمود:

·       مطالعات و طراحی سازه ‏های ساحلی و سازه ‏های صنعتی و آبگیر های دریائی

·       مطالعات مهندسی سواحل و بنادر

·       مهندسی الكترومكانیك و ابزار دقیق و تجهیزات

·       خدمات اندازه‌گیری‌های میدانی

·       نظارت كارگاهی و عالیه ، خدمات دفتر فنی شركت در مناقصات طرح و اجرا

 

فرهاد دارابی نیا

مدیرعامل